- Komerční sdělení-zpravy

Máte v práci málo pohybu? Ortoped poradí, jak správně sedět

- Reklama -magazin

Bolesti jsou při sedavém zaměstnání běžné. Naučte se sedět správně.

Historie nám dá za pravdu – než se člověk dopracoval k současné situaci, že prosedí většinu dne a koneckonců i celého života, musel v minulosti trávit více času lozením a chozením. Extrémy však neprospívají téměř nikdy, proto je důležité aktivity s odpočinkem rozumně střídat.

Pokud máte sedavé zaměstnání, vězte, že jste ohroženi víc, než by se mohlo zdát a organismu dlouhodobé sezení dobře nedělá. Jedná se o zátěž na různé části těla a ulevit od ní si můžete, naučíte-li se sedět správně.

Nepříjemná fakta o sezení
Možná nevíte, že sedíte úplně nesprávně, ale něco vám mohou naznačit signály těla. Již po dvaceti minutách špatné polohy se zpomalí cirkulace krve a necirkulovaná krev v nohou vyráží směrem do páteře, kde vytváří obrovský tlak.

Ten se časem zvyšuje a působí na nervy v kostech, chrupavkách, šlachách a svalech, což vede k bolesti, brnění či necitlivosti. Kromě toho jsou pod zátěží také srdce a cévní systém.

„Při dlouhém sezení trpí nejvíce páteř. Bolesti nejčastěji zasahují křížovou oblast. Výjimkou není ani šíje a záhlaví, a to při fixovaném postavení těla a krku v jedné poloze. Pokud je tělo při sezení zavěšeno takříkajíc na páteři, utlačují se plotýnky a obratle a také i nitrobřišní orgány,“ říká ortoped Tomáš Jakubík z Clinica Orthopedica.

Pravidla správného sezení
Opakování je matka moudrosti, a tak ačkoli jste už možná stokrát slyšeli tipy, jak na to, správný sed má svá pravidla, která se vyplatí si stále připomínat.

Zapomeňte na překřížené nohy, ohnutá záda a nakloněný postoj. Na židli, která by měla být zasunuta co nejblíže ke stolu, byste měli sedět celou částí hýždí. Krk vysuňte dopředu, ramena směřujte dozadu a spodní část zad zatočte dovnitř. Důležité je mít pevná záda, ortoped doporučuje například pomoci si polštářkům nebo i stočeným svetrům zasunutým mezi záda a židli.

Chodidla mějte položená na zemi, kolena ohnutá v pravém úhlu a pravidelně měňte svou fixovanou polohu.

„Z ortopedického hlediska je velmi výhodné, pokud sedící například v kanceláři za počítačem nemá takzvanou dlouhodobě fixovanou polohu na jednu stranu. To už po několika hodinách vyvolá různé pocity ztuhlosti až bolesti, které začínají od krční páteře a putují přes rameno až do prstů. Z tohoto důvodu doporučuji nejen dodržovat správné sezení, ale také měnit polohy a pohyb,“ radí Tomáš Jakubík.

Kromě zásadní změny polohy ze sedu do stoje a chůze mohou pomoci i zdánlivé drobnosti jako točení hlavou ze strany na stranu a shora dolů. Po minutě takového minicvičení se nejztuhlejší svaly šíje uvolní.

Pozor na míč
Ortoped připomíná lidem, kteří vyměnili kancelářskou židli za míč, že i na ní je třeba umět sedět.

U míče musí myslet na stabilizaci, protože jde o takzvané dynamické sezení. Bez opěradla nás míč nutí držet záda ve vzpřímené pozici a pomáhá uvolnit svalstvo trupu. V takové poloze však stačí dvacet minut.

„V první řadě si vyberte správnou velikost s ohledem na vaši výšku i výšku pracovního stolu. Sedněte si do středu míče, ne na jeho kraj. Nohy by měly být na zemi od sebe vzdáleny na šířku ramen, špičky směřují dopředu, lýtka se nedotýkají míče. Hrudník by měl být vypnutý, páteř vzpřímená, ramena směřují dozadu,“ radí Jakubík.

- Reklama -magazin
- Reklama -magazin

Redakce doporučuje

Články autora